Güller Kitabı

Beşir Ayvazoğlu’nun zevkli Türkçesi ile hazırladığı denemesi, dilimizdeki çiçek kültürü üzerine yazılan nadir kitaplardan. Kitabı okumadan önce bu kadar derin bir çiçek/bitki kültürü geleneğimiz olduğundan bihaber idim. Güllere atfedilen değer, Lâle devrinde zirveye çıkan ve yer yer özenle üretilmiş yeni cins Lâlerin çalınmasına kadar varan, devrin bir nevi tutkusu halini alan Lâle üretimi ve bakımı, Cevad Rüşdü bey, Nâbedid, A. Süheyl Ünver gibi çiçek tutkunları eserde inceleniyor ve okuyucuya tanıtılıyor.

Özellikle dönemin başkenti İstanbul’da yaşanan Lâle tutkunluğunu anlatırken devrin günlük hayatını da bir ölçüde resmetmesini ilgiyle okudum. Çiçekler üzerine hoş şiirlerin varlığı da kadayıf üzerine kaymak oldu.

Tarih, siyaset… literatürüne ufak bir ara verip kaçmak isteyenler için ilginç, dinlendirici ve öğretici bir deneme.

 

1 comment for “Güller Kitabı

  1. Gokhan
    19 Mart 2017 at 20:51

    Kaliteli ve guzle bir site … özellikle de biz kitapseverler için mükemmel.. sitenizi takip etmenin yanında sözlerden bir arzum olacak kabul ederseniz… Türkçe ogrt.yim öğrenciler yönelik soru bankası hazırlıyorum.. bazı metinlerinizi sorularımda kullanmamda bir mahsuru var mıdır? Kullanabilir miyim?
    Teşekkürler şimdiden.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*