Güvercin Gerdanlığı – Sevgiye ve Sevenlere Dair

Endülüs medeniyetinin yetiştirdiği hukukçu, şair, fakih, dilbilimci, devlet adamı İbn Hazm’ın yazıp geriye bıraktıklarının 80.000 sayfayı bulduğu rivayet edilir. Eser, lezzet alarak okuduğum nadir kitaplardandır. Yazıldığı orjinal dilinde okumayı çok arzu ederdim. Aşka dair ziyadesiyle yazılıp çizilenlerden oldukça farklı, tatlı bir üslup ile bildiklerini anlatan büyük üstad bizzat yaşadığı durumları da okura aktarıyor. Eser, şimdiki İspanya devlet sınırları içindeki Endülüs medeniyetini yerinde görme fırsatını bulmuş biri olarak beni ayrıca etkiledi. Yazıldığı tarihteki gündelik hayatı, çevreyi, insan ilişkilerini, saray hayatını anlatması yönü ile değerli bir tarihçe olarak da okunabilir.

Eserde beğendiğim bazı ifadelerle bitireyim:

„Şayet bana, “Onun aşkını unutacaksın” deselerdi, cevabım lâm-elif olurdu (La: Hayır)”

„…Sevgili gözükünce, sanki kalb tuzağa düşmüş keklik gibi…”

„…aşkın, kendisine boyun eğilen bir sultan, payandalı büyük bir bina, gönülde saplanan bir mızrak olduğunu hemen anlardın.”

„…bulutlar yalnıza yağmur için istenilmez.”

„…Bil ki, kadınların, kendilerine gönül verenlerin izini sürme yetileri, gece karanlığında bile kolayca iz sürebilen iz sürücülerin yetilerinden daha keskindir; bu konuda hiç şaşmazlar, hiç yanılmazlar…”

„…Ve eğer yürekler yolculuğa çıkabilseydi, kalbim, sana doğu son hızla uçardı…”

„…İnsanın ne denli akıllı olduğunun kanıtı yaptığı seçimdir.”

Güvercin Gerdanlığı

İbn Hazm

Çev. Mahmut Kanık

İnsan Yayınları, İstanbul

ISBN: 975-7732-60-5

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*