Prenses Sultana’nın Hikayesi

Ünlü yazar Jean P. Sasson tartışmalı eserinde, Suudi Arabistan kraliyet ailesinin bir ferdi olan Prenses Sultana’nın gerçek hayat öyküsünü anlatmış. Bu ülkede kadın olmanın zorluklarını, baskı, zulüm ve ağır şartlar altında bulunan kadınların yaşamlarını nasıl sürdürdüklerini tüm çıplaklığıyla kaleme almış.

Sultana, Prenses olduğu halde altın bir kafeste, babanın, kendisinden küçük olan erkek kardeşinin sıkı rejimi altında, hiçbir hakka sahip olmaksızın,dayağa maruz kalarak esir hayatı sürdürür. İsmini gizli tutan Prenses babasının zamanını 4 eşi arasında nasıl geçirdiğinden, 10 kız ve bir erkek evlat dünyaya getiren annesinden ve bu erkek kardeş sayesinde kadının bu ülkede hiçbir değeri olmadığını daha iyi anladığından bahsediyor. Prenses kaderine boyun eğmeyip karşı çıkmak istediğinde ise küçük yaşta zorla evlendirilir. Sonraki yaşamında, kaderini kızlarınının da paylaştığını görmek zorunda kalır.

Hiç unutamayacağım ve aylarca etkisi altında kaldığım kitaplardan birisi. Okurken adeta kendimi olayların içinde hissettim.

Kanaatimce kadın olmak demek, sadece ortadoğu ülkelerinde değil, kadın haklarına saygı duyulduğunu sandığımız Avrupa Ülkelerinde dahil dünyanın her yerinde manevi ve fiziksel şiddete maruz kalmak demektir.

1 comment for “Prenses Sultana’nın Hikayesi

  1. Nuriye
    15 Aralık 2011 at 13:48

    Kitabınızı okudum ve çok enterasan buldum,Kızların yaşamını bilmiyordum ama öğrendim. Çok üzüldüm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*